10 patarimų naujokams ant irklenčių

Daugelis bijo išbandyti irklentes, nes stebint iš šalies tai atrodo ganėtinai sudėtinga pramoga. Turime gerų naujienų – per 5 minutes visi atsistoja ir plaukia! Statistika dar smagesnė – įkrenta tik 10% žmonių. Bet stebėsitės – kaip tai!?! O taip!  Viskas labai paprasta, perskaitykite šiuos patarimus ir būsite pasiruošęs susidraugauti su irklente: 

1. Tai, kur tas priekis? O gal reikėtų klausti, kur irklentės galas? Nes galas visada bus ten, kur po irklente rasite peleką. Nepamirškite, kad saugodami peleką – lentą į vandenį dedame galu ir tai darome, kuo giliau, kad jis nesibraižytų ir kitaip nenukentėtų į smėlingą (geriausiu atveju), o dažniausiai akmeningą dugną. Bent jau iki kelių įkeliame lentą į vandenį, susigaudome, kur priekis, ir galas ir stojamės taip: veidu į priekį, užpakaliu į irklentės galą! Gera pradžia – pusė darbo!
2. Kur vidurys ir kodėl jis toks svarbus? Tai jūsų stovėjimo vieta! Irklentės yra skirtingos – vienos ilgesnės, kitos trumesnės, siauresnės ir platesnės, tačiau jos visos turi vidurį, kurį lengviausiai atpažinsite iš rankenų. Tai gali būti specialios skylės arba išorinės rankenos. Statykite kojas tarp jų ir štai Jūs stovite lentos centre. Stovėdami centre lengviausiai išlaikysite balansą ir taip bus patogiausia plaukti. Kojos pečių plotyje!

3. Kaip atsistoti? Pirmiausia – reikės atsiklaupti. Tai saugiausia pozicija, kurioje galite paplaukti kelias minutes, kol pajusite irklentę ir priprasite prie naujo, kūnui dar neįprasto pojūčio. Tuomet pakelkite savo sėdynę ir pabandykite paplaukti taip. Kai jausitės visiškai stabiliai – esate beveik pasiruošęs pereiti į normalią irklavimo poziciją  stovint. Dėkite irklą horizontaliai lentos, atsiremkite rankomis į lentos priekį, ištieskite kojas ir stokitės. Nepamirškite, kad irklas yra Jūsų trečioji atrama, todėl ilgai nesiblaškykite, merkite jį į vandenį ir irkitės!4. Kaip laikyti irklą? Taip, kad irklo linkis eitų nuo Jūsų. Geriausiai įsidėmėti šį paveikslėlį ir juo vadovautis ateityje:

5. Kokio aukščio turi būti irklas? Teorija sako, kad irklas turi būti 15 cm aukštesnis nei Tu, tačiau ta pati teorija teigia, kad nėra vieno universalaus irklo aukščio, todėl nebijokite keisti irklo aukščio, kad būtų tiesiog patogu. Kaip bebūtų keista, keliaujant pramogauti ant irklenčių metro niekas neturi, todėl dažniausiai irklo aukštį nustatome iškledami delną virš galvos. Tai maždaug ir bus tinkamas irklo aukštis. Irklo aukštis reguliuojasi skirtingai: irklas gali turėtų specialių užsukimą, kuri atlaisvinę galėsite irklą sumažinti arba paaukštinti. Taip pat tai gali būti dviem pirštais ištraukiamas dangtelis, kurį ištraukę valdysite irklą, arba viena svirtelė. Neskubėkite, apžiūrėkite irklą, o tada pabandykite jį nustatyti. Viena patarlė byloja: „Jei jėgos daugiau nei proto – daiktas lūš“. Nepamirškite jos.

6. Kaip irkluoti? Daugelis pradedančiųjų irkluoja rankomis, todėl greitai pavargsta, o nusiiria nelabai toli. Bėda ta, kad mūsų rankų raumenys yra ganėtinai maži, todėl įdarbinus juos efektyvumas nėra didelis. Taisyklingas irklavimas – naudojantis nugaros ir pilvo raumenimis – visu kūno centriniu raumenynu (core). Pasilenkiate, merkiate irklą ir prisitraukiate visu kūnu, ne tik rankomis. Kūno jėga palengvins irklavimą ir pamatysite, kad galite plaukti plaukti tik nepamirškite nusukti į finišo liniją (jei plaukiate Nerimi), nes kitaip Jūs teks pasitikti Kaune!

7. Žiūrim tiesiai, o ne į savo pėdas! Nors pradžioje būtent ir norisi žiūrėti į savo kojas, šiek tiek apsipratus reikėtų išsitiesti, pakelti galvą ir žiūrėti tiesiai, karts nuo karto užmetant akį, kur nardiname irklą ir kai irklą perimate į kitą ranką. Keli kartai ir žvilgsnis išlaisvės, galėsite grožėtis gamta, o judesiai bus laisvesni, nei nuolat stebimi išsigandusių akių (ir visai nesvarbu, kad tos akys jūsų pačių).

8. Mokat plaukti – mokėkit ir teisingai nukristi. Geriausia būtų nenukristi, todėl pamatę ir pajutę, kad pusiausvyra sudrebėjo, galbūt praplaukė laivas ir sukėlė gūsį bangų, galbūt matote kliūtį, kurios sunku bus išvengti – geriau nerizikuokite ir užimkite startinę poziciją – klaupkitės ant kelių. Pailsėkite, jei reikia apiplaukite kliūtį ir vėl galite atsistoti. Tačiau, jeigu suprantate, kad per vėlu išvengti rizikos, krisdami stenkitės kristi kuo toliau nuo lentos (jos yra gan sunkios, tai padės išvengti susižalojimų į lentą); Nesistenkite kristi tiesiomis kojomis (nes niekada nežinia, koks gylis ir kas slepiasi po vandeniu, galbūt akmenys), kritimas turėtų būti kuo plokštesnis; Geriau kristi užpakaliu, nei galva, niekada nesistenkite nerti, galbūt atrodysite ne taip grakščiai, bet saugumas svarbiausia!

9. Norėdami išlaikyti tiesų maršrutą turėtumėte irkluoti po 4 yrius į vieną ir į kitą pusę. Tokiu būdų nereikės nuolatos keisti rankų, mažiau pavargsite ir galėsi pasimėgauti plaukimu. Jei norite apsisukti į dešinę – irklą merkite į vandenį kairėje pusėje, pasukite visą kūną į dešinę ir sukitės. Viskas taip pat tik atvirkščiai sukant į kairę – irklas merkiamas į dešinę pusę.

10. Ir pabaigai kelios dažniausios klaidos: irklas laikomas viena ranka už rankenos, kita ranka ant irklo ašies, nelaikykite abiejų rankų ant irklo stiebo, nepamirškite, kad rankena ant irklo yra ne šiaip sau. Nestovėkite šonu – tai surfinimo pozicija, lygiuose vandenyse taip stovėti dešimt kartų sunkiau, o pradedančiajam įkristi tikimybė – 100%. Kojų pirštai žiūri į lentos priekį! Irklą kuo giliau nardiname į vandenį! Irkluojame ne vandens paviršiumi, o dideliu vandens kiekiu, kurio jėgai pasipriešinti naudojame ne rankų, o viso kūno centrinius raumenis!

11. +BONUS patarimas – atsipalaiduokite ir gerai praleiskite laiką! Lenta jaučia įsitempusias kojas ir pradeda drebėti! Atpalaiduokite kojas, truputį sulenkite kelius, amortizuokite stovėseną, pajuskite lengvumą ir pirmyn!

You may also like